а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

немаштија

(едн.) немаштијата
Вид збор: Именка, женски род
Немање, сиромаштија, беда.
Англиски: poverty
Примери:
Фати голема немаштија.
Секој мисли на својата мака и на својата немаштија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи