а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

немачка

мн. немачки
Вид збор: Именка, женски род
1. (само едн.) немање, немаштија
Англиски: poverty Албански: skamje
Примери:
Од немачка глава не можевме да кренеме.
2. Нема жена.
Англиски: single Албански: i vetëm, singël
FlexiMac
 менување на македонски глаголи