а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

немарен

немарниот
Вид збор: Придавка
Што не се грижи, не води сметка.
Англиски: careless
Примери:
немарен работник
немарен однос
Изведенки
1. немарно прил.
Пример: Се облекува немарно.
2. немарност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи