а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нелојален

нелојалниот
Вид збор: Придавка
Што не е лојален, што не е верен, приврзан, искрен (кон земјата, средината, пријателите).
Англиски: disloyal
Примери:
Нелојален граѓанин.
Нелојална конкуренција.
Изведенки
нелојалност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи