а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нелогичен

нелогичниот
Вид збор: Придавка
Што не е логичен, што не е во согласност со логиката.
Англиски: illogical
Примери:
Нелогично прашање.
Нелогично барање.
Изведенки
1. нелогично прил.
Пример: Зборува нелогично.
2. нелогичност ж.
мн. нелогичности
FlexiMac
 менување на македонски глаголи