а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нели

Вид збор: Сврзник
За изразување сооднос на временски план.
Примери:
Нели е голема веќе, сама нека си реши.
Нели е моќен, нека прави како што сака.
Нели не сака да учи, остави го.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи