а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неликвиден

неликвидниот
Вид збор: Придавка
Што не е ликвиден во работењето, што со приходите не ги покрива расходите.
Англиски: insolvent Албански: jolikuid, insolvent
Употреба: Економија
Примери:
Неликвидно претпријатие.
Изведенки
неликвидност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи