а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нелеплив

нелепливи
Вид збор: Придавка
Што не дозволува да се лепи.
Англиски: non sticky
Примери:
нелеплива тава
нелеплив компрес
Изведенки
нелепливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи