а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нелегитимен

нелегитимниот
Вид збор: Придавка
Што не е легитимен, што не е во согласност со законските норми.
Англиски: illegitimate
Примери:
нелегитимна одлука
Изведенки
1. нелегитимно прил.
2. нелегитимност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи