а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

некултурен

некултурниот
Вид збор: Придавка
Што не е културен, на кој му недостига култура.
Англиски: impolite
Примери:
некултурен човек
некултурна средина
некултурно однесување
Изведенки
1. некултурно прил.
Пример: Некултурно постапува.
2. некултурност ж.
3. некултура ж.
Пример: лична некултура
FlexiMac
 менување на македонски глаголи