а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нектар

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Во грчката митологија - пијалак на боговите што ги правел бесмртни.
Англиски: nectar Албански: nektar
Употреба: Религија
2. Сладок сок од цутот на растенијата.
Англиски: nectar Албански: nektar
Употреба: Ботаника
3. Кашест пијалак од плодови со додаток на шеќер, вода, арома и киселина за конзервирање.
Англиски: nectar
Употреба: Гастрономија
Примери:
нектар од кајсии
FlexiMac
 менување на македонски глаголи