а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нектарина

мн. нектарини
Вид збор: Именка, женски род
Вид на праска со мазна кора; праска голиштарка.
Латински: Prunus persica var. nucipersica Англиски: nectarine Албански: nektarinë, pjeshkë pa push
Употреба: Ботаника
Примери:
Камиони со грчки праски и нектарини останаа блокирани на руските граници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи