а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

некрстен

некрстени
Вид збор: Придавка
1. Што не е крстен, што уште не добил име.
Англиски: unchristened
Примери:
Некрстено дете.
2. Што не е крстен во црквата, според црковниот обред.
Англиски: unchristened
Употреба: Црковен термин
3. Што е од друга вера - нехристијанин.
Англиски: non-Christian
Примери:
Меѓу гостите имало и некрстени - Турци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи