а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

некропола

мн. некрополи
Вид збор: Именка, женски род
1. Гробишта од античко време; град на мртвите.
Англиски: necropolis Албански: nekropol
Употреба: Историја
2. Подземна гробница.
Албански: nekropol
FlexiMac
 менување на македонски глаголи