а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

некромант

мн. некроманти
Вид збор: Именка, машки род
Лице што се занимава со или практикува некромантија.
Англиски: necromancer
Изведенки
некромантски прид.
некромантскиот
Пример: некромантски ритуал
FlexiMac
 менување на македонски глаголи