а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

некој

мн. некои
Вид збор: Именка, машки род
1. Некој човек, неопределено лице.
Англиски: somebody Албански: dikush
Примери:
Некој сака да влезе.
Видов некого. Му го дал некому.
2. Кој било, кој и да е.
Англиски: anybody Албански: dikush
Примери:
Нека дојде некој со мене.
Прашај некого. Дај го некому.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи