а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

некој

мн. некои
Вид збор: Заменка
1. (неопр.) Со именка - неопределено, непознато кој.
Англиски: somebody Албански: dikush
Примери:
Некоја жена те бараше.
Живеел во некој стан под кирија.
Изгорела некоја куќа.
Во некои училишта нема парно греење.
2. (неопр.) Неопределено колку (време, количеcтво), неопределено каков.
Англиски: some Албански: disa
Примери:
Го видов пред некој ден.
По некоја недела.
Купил некое кило сол.
Донеси некоја вреќа пиперки.
Му дал некој денар.
Имал некој стан и во него се прибрале.
Учел од некои белешки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи