а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

некорисен

некорисниот
Вид збор: Придавка
Што не е корисен, од кој нема корист.
Англиски: useless
Примери:
некорисен предмет, некорисен предлог
некорисни мерки
Изведенки
1. некорисно прил.
Пример: Денот го помина некорисно.
2. некорисност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи