а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неконтролиран

неконтролирани
Вид збор: Придавка
Што е вон контрола.
Англиски: uncontrolled
Примери:
Главната причина за неконтролираното намалување на зелените површини и дрвниот фонд е неоформеното законодавство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи