а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неконзистентен

неконзистентниот
Вид збор: Придавка
Што не е конзистентен.
Англиски: inconsistent
Примери:
неконзистентен закон
Изведенки
неконзистентност ж.
Пример: Неконзистентност во пропишувањето на кривичните санкции.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи