а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неконвенционален

неконвенционалниот
Вид збор: Придавка
Што не е конвенционален, што не се држи до конвенција.
Англиски: unconventional
Изрази
Неконвенционално оружје - оружје што е забрането со меѓународни конвенции.
Изведенки
неконвенционалност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи