а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

некому

Види и: некој (м.)
Вид збор: Заменка
(неопр.) Заменска форма за индиректен предмет од некој.
Англиски: somebody
Примери:
Сакаше да се исповеда некому.
Сметаше дека со тоа некому не згрешил.
Изрази
Некому мајка, некому маштеа - со едни е добар, а со други лош.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи