а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

некомуникативен

некомуникативни
Вид збор: Придавка
Што не сака да комуницира или не е способен да општи со средината.
Англиски: incommunicative
Изведенки
некомуникативност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК