а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

некомпетентен

некомпетентниот
Вид збор: Придавка
Што не е компетентен, што нема компетенција.
Англиски: incompetent
Изведенки
некомпетентност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи