а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неколку

неколкуте
Вид збор: Заменка
Малку повеќе од два.
Англиски: several
Примери:
неколку јаболка
неколку пати
неколку десетици луѓе
за неколку дена
FlexiMac
 менување на македонски глаголи