а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неколкучасовен

неколкучасовни
Вид збор: Придавка
Што трае неколку часови.
Примери:
По неколкучасовни разговори еврокомесарот објави дека земјата се враќа во нормалниот политички живот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи