а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неколкупати

Вид збор: Прилог
(и неколку пати) Неопределено колку пати.
Англиски: few times
Примери:
Се сретнале неколкупати.
Разговаравме неколкупати за тоа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи