а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

некого

Види и: некој (м.)
Вид збор: Заменка
(неопр.) Заменска и општа форма за директен предмет од некој.
Англиски: somebody
Примери:
Се распрашуваа, бараа некого.
Работи со некого.
Нема стан, живее кај некого.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи