а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

некогаш

Вид збор: Прилог
1. Неопределено кога во минатото.
Англиски: sometime
Примери:
Некогаш овдека имало црква.
2. Неопределено кога во иднината.
Англиски: sometime
Примери:
Ти се најдов, а некогаш ти ќе ми се најдеш.
3. одвреме-навреме, понекогаш
Англиски: sometime
Примери:
Некогаш заврнува по малку.
Некогаш го фаќа голем инает.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи