а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

некогашен

некогашниот
Вид збор: Придавка
Што е од некогаш, од минатите времиња, што бил некогаш.
Англиски: former
Примери:
Некогашниот амам е претворен во музеј.
Тоа е некогашната престолнина на државата.
Некогашниот живот бил потежок.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи