а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

некни

Вид збор: Прилог
Пред два дена од денес.
Примери:
До некни беа тука, а вчера си отидоа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи