а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

некнежен

некнежниот
Вид збор: Придавка
Што се случил некни, што е од некни.
Примери:
Некнежниот пазар беше многу побогат.
Лебот е сув, некнежен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи