а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неквалификуван

неквалификуваниот
Вид збор: Придавка
Што нема квалификација или што нема соодветна квалификација.
Англиски: unqualified
Примери:
Неквалификуван работник.
Неквалификуван за наставник.
Изведенки
неквалификуваност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи