а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

некастрен

некастрениот
Вид збор: Придавка
Што не е кастрен, што не е искастрен.
Англиски: pruned
Примери:
Некастрено дрво.
Некастрен багрем.
Изрази
За него треба дрво некастрено - треба да биде казнет, натепан.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи