а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

некако

Вид збор: Прилог
Неопределено како, на некој неопределен, непознат начин.
Англиски: somehow
Примери:
Ќе излеземе некако.
Ќе стигнеме некако.
Ќе се снајдеме некако.
Некако влегле и ја ограбиле куќата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи