а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

некаде

Вид збор: Прилог
1. Неопределено каде, на кое место, во која насока.
Англиски: somewhere
Примери:
Се сретнале некаде во градот.
Некаде падна гром.
Отидоа некаде, не кажаа каде.
2. Неопределено, непознато кога, приближно во некое време.
Англиски: around
Примери:
Се родил некаде при крајот на минатиот век.
Ќе стигнат некаде кај полноќ.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи