а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

некадарник

мн. некадарници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е некадарен, неспособен; некадарен човек.
Англиски: incompetent
Примери:
Се фатил со некој некадарник и ништо не направил.
Од такви некадарници што може да се очекува.
Изведенки
некадарница ж.
мн. некадарници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи