а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

некадарен

некадарниот
Вид збор: Придавка
Што не е кадарен.
Англиски: incompetent Албански: i paaftë
Примери:
Кога е некадарен, зошто се нафатил.
Изведенки
некадарност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи