а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неисцрпен

неисцрпни
Вид збор: Придавка
Што не може да се исцрпи.
Англиски: inexhaustible
Примери:
Неисцрпен извор.
Неисцрпна енергија.
Неисцрпно наоѓалиште.
Неисцрпни богатства.
Изведенки
неисцрпност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи