а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неисхранет

неисхранети
Вид збор: Придавка
Што не е доволно хранет, што не е исхранет.
Англиски: malnourished
Употреба: Медицина
Примери:
Неисхрането дете.
Изведенки
неисхранетост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи