а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неистрижен

неистрижени
Вид збор: Придавка
Што не е истрижен.
Англиски: unshorn
Примери:
неистрижени овци
FlexiMac
 менување на македонски глаголи