а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неистомисленик

мн. неистомисленици
Вид збор: Именка, машки род
Тој што има поинакво или спротивно мислење.
Англиски: different-minded
Употреба: Политика
Примери:
Прогонување на неистомислениците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи