а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неисправен

неисправниот
Вид збор: Придавка
1. За човек - што има лоши особини, лоши навики, што има некоректен однос.
Англиски: incorrect
2. За апарат, машина - што не работи, што е расипан, на кој нешто му недостига.
Англиски: broken
Примери:
неисправен телевизор, неисправен мотор
3. За документ - што не одговара на прописите, што не е заснован на точни податоци.
Англиски: invalid
Примери:
неисправен пасош, неисправна диплома
Изведенки
1. неисправно прил.
Пример: Работи неисправно.
2. неисправност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи