а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неисполнување

мн. неисполнувања
Вид збор: Именка, среден род
Отсуство на одредени договорени услови.
Англиски: nonperformance
Употреба: Правда
Примери:
При неисполнување на условите договорот автоматски се смета за раскинат.
неисполнувања на договорите и реформите
FlexiMac
 менување на македонски глаголи