а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неисполнив

неисполнивиот
Вид збор: Придавка
Што не може да се исполни, да се изврши.
Англиски: unrealizable
Примери:
неисполнив план, неисполниви барања
Изведенки
несполнивост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи