а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неисполнет

неисполнетиот
Вид збор: Придавка
Што не е исполнет.
Англиски: unfulfilled
Примери:
неисполенето ветување
Изведенки
неисполнето прил.
Пример: Тоа им било ветено, но неисполнето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи