а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неисплатен

неисплатениот
Вид збор: Придавка
Што не е исплатен, што не е платен.
Англиски: unpaid Албански: i papaguar
Употреба: Економија
Примери:
неисплатена сметка, неисплатени долгови
FlexiMac
 менување на македонски глаголи