а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неиспитан

неиспитаниот
Вид збор: Придавка
1. Што не е доживеан, за кој се нема личен опит.
Англиски: unexperienced
Примери:
Неиспитан копнеж.
Неиспитано чувство.
Неиспитани доживувања.
2. Што не е проучен, неистражен, непроверен.
Англиски: unchecked
Примери:
неиспитан терен, неиспитан материјал
неиспитан мотор
3. неиспрашан, несослушан
Англиски: unquestioned
Употреба: Правда
Примери:
неиспитан сведок
FlexiMac
 менување на македонски глаголи