а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неиспан

неиспаниот
Вид збор: Придавка
Што недоволно спал, ненаспан.
Примери:
Го разбудија неиспан.
Изведенки
неиспаност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи