а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неискрен

неискрени
Вид збор: Придавка
Што не е искрен.
Англиски: dishonest
Примери:
Неискрен пријател.
Неискрен однос.
Неискрен одговор.
Изведенки
1. неискрено прил.
Пример: Зборува неискрено.
2. неискреност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи